Kanada, 64 punëtorë të një fabrike rezultuan pozitivë me Covid-19

00:05 | 11 Maj 2020

Fabrika e përpunimit të mishit “Kargil” në në jug të Montrealit do të mbyllet përkohësisht pasi të paktën 64 punëtorë u testuan pozitivë për Covid-19.

Kjo është hera e dytë që kompania është përballur me epideminë që nga lehtësimi i masave në Kanada, transmeton portal arbresh.info

Fabrika njoftoi se 64 punëtorë përfaqësojnë 13 përqind të forcës totale të punës në fabrikë.

Quebec kaloi pragun e 37,000 rasteve me Covid-19 sot, ndërsa 142 njerëz të tjerë vdiqën.

Tani ka gjithsej 2,928 vdekje dhe 37,721 raste të infeksionit në provincë.

Qeveria federale është duke u përpjekur të kuptojë vendimin e Quebec për të qenë provinca e parë që hapet gradualisht, dhe në të njëjtën kohë është vendi më i goditur nga epidemia.

Shumë në qeverinë e kryeministrit Justin Trudeau besojnë se rihapja po ndodh shumë shpejt dhe kanë frikë se qeveria do të duhet të vazhdojë me programin e ndihmës financiare nëse vala e dytë e Covid-19 godet vendin./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara