Itali, cikloni po transformohet në një uragan

13:08 | 28 Tetor 2021

“Medicane” ngjall frikë në Itali.

Cikloni që gjunjëzoi provincën e Katanias, duke shkaktuar tri viktima dhe dëme të konsiderueshme materiale që duhet të vlerësohen, po transformohet në uragan, shkruan Washington Post transmeton arbresh.info

Sipas parashikimeve të ekspertëve italianë, pikun do ta arrijë gjatë të premtes në zonën e Katanias dhe më pas do të zhvendoset me shpejtësi drejt Kalabrisë. Cikloni që preku tokën disa ditë më parë, shkaktoi përmbytje të mëdha në zonë, duke kthyer rrugët në lumenj.

Ekspertët theksuan se janë regjistruar reshje të mëdha shiu në disa orë, të cilat parashikoheshin të binin brenda një viti.

Ndërkohë, Prefektura e Katanias kërkoi dhe ndërhyrjen e ushtrisë italiane në mbështetje të qytetarëve të dëmtuar. Kësaj thirrjeje i është përgjigjur menjëherë Ministria e Mbrojtjes, që ka dërguar trupa dhe mjete në zonë për të pastruar rrugët dhe banesat nga mbetjet që erdhën si pasojë e vërshimeve të ujit. / arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara