Ish-papa Benedikti dështoi të vepronte për raste të abuzimit të fëmijëve

14:09 | 20 Janar 2022

Ish-papa Benedikti XVI dështoi të vepronte për katër raste të abuzimit të fëmijëve derisa ishte kryepeshkop i Mynihut, zbulon një hetim gjerman në Kishën Katolike.

Papa Benedikti, i quajtur atëherë Josef Ratzinger, e mbajti postin nga viti 1977 deri në vitin 1982. Ai i ka mohuar akuzat, shkruan bbc transmeton arbresh.info

Por një raport i ri mbi akuzat për abuzim historik i kryer nga një firmë ligjore gjermane e inkriminoi ish-papën.

Pretendohet se abuzimi vazhdoi gjatë mandatit të tij, dhe i akuzuari mbeti aktiv në rolet e kishës.

Ish-papa, tani 94 vjeç, u bë udhëheqësi i parë i Kishës që dha dorëheqjen në më shumë se 600 vjet në vitin 2013. Që atëherë, ai ka bërë një jetë kryesisht të qetë në qytetin e Vatikanit. / arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara