Iraku merr kontrollin e plotë të krahinës së Kirkuk pas përleshjeve

11:56 | 20 Tetor 2017

Forcat irakiane janë përleshur me luftëtarët kurdë dhe morën kontrollin e sektorit të fundit të krahinës së Kirkukut, thotë një zyrtar i sigurisë.

“Forcat e ushtrisë, policisë dhe kundër-terrorizmit hynë në qendër të rajonit Altun Kupri”, vetëm 50 km nga kryeqyteti i kurdëve irakianë të Erbilit, tha burimi, transmeton portali arbresh.info

“Kishte përleshje, por ata arritën të nisin sulmin dhe ngritën flamurin në ndërtesën e bashkisë”.

Pretendimet vijnë pasi Human Rights Watch citoi stafin e spitalit të ketë thënë se të paktën pesë civilë u vranë dhe 51 të plagosur, meqë forcat irakiane morën me 16 tetor Tuz Khurmatu, në jug të qytetit Kirkuk.

Grupi i të drejtave të njeriut shtoi se forcat irakiane kishin lejuar civilët të plaçkisin pronën pa pengesa për të paktën një ditë të plotë përpara se të ndërmerrnin veprime./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara