Hakuan telefonat e figurave publike në SHBA, arrestohen 8 persona në Britani të Madhe

00:14 | 10 Shkurt 2021

Policia britanike ka njoftuar se ka arrestuar tetë persona si pjesë e hetimit për vjedhjen e një telefoni duke zëvendësuar kartat SIM me të famshëm amerikanë.

Agjencia Kombëtare Britanike e Krimit (NCA) njoftoi se yjet e sportit, muzikantët dhe familjet e tyre ishin shënjestër e mashtrimit, shkruan Reuters, transmeton portali arbresh.info

Kjo i lejoi ata të vidhnin para, bitcoin dhe të dhëna personale, si dhe të hakonin llogaritë e mediave sociale të viktimave të tyre në mënyrë që të botonin përmbajtje dhe mesazhe, thonë NCA.

Hetimi, i cili përfshinte Shërbimin Sekret të SHBA dhe Byronë Federale të Hetimit (FBI), zbuloi një rrjet që vepronte në Britani. Policia britanike tha se tetë të dyshuar, të moshës midis 18 dhe 26 vjeç, u arrestuan në Angli dhe Skoci.

“Ky rrjet shënjestroi një numër të madh të viktimave në Shtetet e Bashkuara dhe rregullisht sulmonte ata që ata mendonin se do të ishin shënjestra fitimprurëse, të tilla si yje të famshëm sportivë dhe muzikantë,” tha njësia e krimit kibernetik në Britani të Madhe.

Zëvendësimi i një SIM do të thotë që mashtruesit kibernetikë të marrin nën kontroll numrin e telefonit të viktimës duke çaktivizuar në thelb SIM-in e tyre dhe duke transferuar numrin e caktuar në një SIM që i përket një prej bandave kriminale./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara