Gruaja e Presidentit francez morri koronavirusin gjatë Krishtlindjeve

23:25 | 9 Janar 2021

Brigitte Macron, gruaja e Presidentit francez Emmanuel Macron, u testua pozitive me koronavirus gjatë festave të fundvitit dhe ajo nuk kishte simptoma të rënda, dhe gjashtë ditë më vonë ajo bëri një test negativ për virusin, njoftoi zyra e saj, duke konfirmuar informacionin në media.

Sipas kabinetit të saj, ajo e ka marrë vetën plotësisht, ndërsa theksohet se lajmi nuk është bërë i ditur pasi nuk prekte orarin e saj publik, transmeton portal arbresh.info

67 vjeçarja Brigitte Macron u testua pozitive në Ditën e Krishtlindjes, 24 dhjetor, gjatë pushimeve të çiftit në Breganson në jug të vendit, një javë pasi burri i saj ishte në izolim për shkak të asaj sëmundjeje.

Ajo kishte simptoma të lehta dhe më pas u testua negativisht më 30 dhjetor dhe përsëri më 31 dhjetor, gjë që e lejoi atë të kthehej në Paris dhe të rifillonte detyrat e saj më 4 janar.

Emmanuel Macron doli pozitiv me koronavirus me 17 dhjetor dhe ka qëndruar në izolim për një javë në rezidencën e tij zyrtare afër Parisit, ndërsa gruaja e tij qëndronte në pallatin presidencial./arbresh.info/