Gjermania planifikon ta bëjë të detyrueshëm vaksinimin për disa vende pune

23:22 | 5 Dhjetor 2021

Qeveria e ardhshme në Gjermani planifikon të bëjë të detyrueshëm vaksinimin kundër koronavirusit për disa vende pune.

Nga 16 marsi ata që punojnë në spitale, shtëpi pleqsh dhe praktika tjera mjeksore duhet patjetër që të jenë të vaksinuar, shkruan Reuters, transmeton portal arbresh.info

Deri me tani, Gjermania ka qenë e rezervuar në lidhje me bërjen e vaksinave të detyrushme nga frika e përkeqësimit të mungesës së sfafit mjekësor, megjithatë, Reuters shkruan se mbështetja ështrë rritur pasi vendi po përballet me valën e katërt të pandemisë.

Social Demokratët, Të Gjelbrit dhe Demokratët e Lirë, të cilët do të formojnë qeverinë e re gjermane të mërkurën, do të paraqesin legjislacionin në parlament në javën e ardhshme./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara