Gjermani, ushtria dhe policia fillojnë fazën e parë në bashkëpunimin anti-terror

20:38 | 6 Mars 2017

Tre ditë stërvitje, të quajtura Getex, do të mbahen në qendrat e komandës, jashtë syve të publikut, në disa zona të Gjermanisë.

Qëllimi i trajnimeve të përbashkëta mes policisë dhe forcave ushtarake kanë për qëllim koordinimin e veprimeve në rastet më të këqija, transmeton portali arbresh.info.

“Gjermania është një objektiv i terrorizmit ndërkombëtar. Ne kemi përjetuar këtë në mënyrë të tmerrshme në ditën e Krishtlindjeve në Berlin. Është shumë e nevojshme që forcat e sigurimit të fillojnë trajnimet intensive rreth koordinimeve për sulme terroriste”, thuhet në deklaratën e Ministrisë së Brendshme.

Përgatitjet për ushtrime kanë filluar në gushtin e kaluar, pas një varg sulmeve ne thika me bombë nga emigrantët, veprime të cilat shtyen edhe kancelaren Angela Merkel që të urdhërojë për masa më të forta sigurie./Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale