Google ADS

Gati u përplasën luftanijet, Rusia e SHBA fajësojnë njëra-tjetrën

21:54 | 7 Qershor 2019
Arbresh.info

Një luftanije ruse dhe një amerikane ishin shumë afër përplasjes në perëndim të Oqeanit Paqësor, ku secila po e fajëson tjetrën për incidentin.

Flota Ruse e Paqësorit tha se kryqëzori USS Chancellorsville kaloi vetëm 50 metra përpara shkatërruesit Admiral Vinogradov në ora 06:35 në Moskë, sipas kohës lokale, transmeton portali arbresh.info.

Ajo u detyrua të kryejë “manovrime emergjence” për të shmangur anijen amerikane.

Por forcat amerikane fajësuan rusët, duke pretenduar se anija e tyre ishte përgjegjëse.

Komandanti i Flotës Shtatëmbëdhjetë amerikane Clayton Doss i quajti rusët “të pasigurt dhe joprofesional”, duke thënë se shkatërruesi i tyre “bëri një manovër të pasigurt kundër USS Chancellorsville”. Ai e hodhi poshtë pretendimin rus si “propagandë”.

Admirali Vinogradov erdhi brenda 15m-30m nga USS Chancellorsville në Detin Filipin, tha SHBA.

Ndërkohë, flota Ruse e Paqësorit tha se incidenti ndodhi në juglindje të Detit të Kinës Lindore dhe shtoi se ata kishin dërguar një mesazh proteste ndaj komandantëve të anijes amerikane.

Në një deklaratë thuhej se lufta amerikane kishte “ndryshuar papritur drejtimin dhe e kishte kaluar rrugën e Admiralit Vinogradov vetëm 50 metra larg”, duke detyruar ekuipazhin rus të bënte një manovër të shpejtë.

SHBA tha më vonë se do të paraqiste një ankesë formale diplomatike, ose demarche, me Rusinë mbi lëvizjet e saj luftanije./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale