Frikë në takimin e G7, delegatët indianë rezultojnë pozitiv me Covid-19

11:07 | 5 Maj 2021

I gjithë delegacioni i Indisë në samitin e G7-s në Londër po izolohet pasi dy nga anëtarët e saj rezultuan pozitiv për COVID-19, tha të mërkurën qeveria britanike.

“Dy delegatë rezultuan pozitivë, kështu që i gjithë delegacioni tani është duke u izoluar,” tha një zyrtar britanik, transmeton arbresh.info

“Takimi ishte mundësuar nga një grup i rreptë i protokolleve COVID, duke përfshirë testimin e përditshëm të të gjithë delegatëve,” tha zyrtari britanik.

Ministri i Jashtëm indian Subrahmanyam Jaishankar nuk doli pozitiv për virusin, tha në Twitter reporteri i Sky News, Joe Pike. Jaishankar u fotografua të martën duke takuar ministrin e brendshëm britanik Priti Patel.

Delegacioni do të përpiqet të takohet virtualisht, shtoi Pike.

Komisioni i Lartë Indian në Londër nuk iu përgjigj menjëherë kërkesave për komente.

Më parë, ministri britanik i vaksinave Nadhim Zahawi tha se ai nuk ishte në dijeni të një raporti që delegatët nga vendet e G7 ishin vetë-izoluar për shkak të frikës nga COVID-19.

India nuk është anëtare e G7 por u ftua nga Britania në samitin e kësaj jave, së bashku me Australinë, Afrikën e Jugut dhe Korenë e Jugut./Retuers/arbresh.info/