Google ADS

Finlanda do të dërgojë më shumë pajisje ushtarake në Ukrainë

17:33 | 25 Maj 2023

Finlanda do të dërgojë më shumë pajisje ushtarake në Ukrainë, është njoftuar.

Vendi, i cili ndan një kufi lindor me Rusinë, është zotuar të dërgojë pajisje me vlerë 109 milionë euro (94.6 milionë £).

Pajisja përfshin armë dhe municione kundërajrore, tha qeveria.

Megjithatë, ajo refuzoi të jepte ndonjë detaj të mëtejshëm për “arsye operacionale dhe për të siguruar shpërndarjen e sigurt të ndihmës”.

Finlanda u bashkua me NATO-n në prill në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës në shkurt të vitit 2022. /abcnews.al

Shpërndaje në rrjete sociale