Duterte: Kim Jong-un “budalla” dhe “bir ku*ve”

23:37 | 29 Tetor 2017

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, ka deklaruar se Kina, Japonia, Koreja Jugore dhe Shtetete  Bashkuara duhet të marrin në konsideratë dërgimin e një të dërguari në Korenë Veriore, me qëllimin që të shmanget një luftë bërthamore.

Ai ka theksuar se “nisja e një lufte bërthamore është krejtësisht e papranueshme”, transmeton portali arbresh.info

“Të gjithë liderët botërore pajtohen se ai (Kim Jong-un) është njeri i rrezikshëm”, tha Duterte në një konferencë shtypi para se të nisej për një vizitë dy ditore në Japoni.

“Megjithatë, dikush të flasë me të,” shtoi ai.

Sipas tij, dikush të shkojë atje dhe të flasëm me liderin e vendit komunist.

Presidenti i Filipineve, i cili është i njohur për “gjuhën e tij të gjatë” dhe abusive kundër kritivë të tij, e ka përshkruar Kim Jong-un si “budalla” dhe “bir kurve”.

Ai ka theksuar se gjatë vizitës në Japoni, do të bisedojë me kryeministrin japonez, Shinzo Abe rreth situatës së krijuar./arbresh.info/