Djali i Gaddafit largohet nga Libia, transferohet drejt këtij vendi

23:40 | 10 Shtator 2021

Saadi Gaddafi, djali i diktatorit të përmbysur libian Moammar Gaddafi, është larguar nga Libia dhe ka shkuar në Turqi.

“Qeveria libiane i ka kërkuar Saadi Gaddafit të largohet nga Libia menjëherë pas lirimit nga burgu. Saadi Gaddafi ka vendosur të shkojë në Turqi. Ardhja e tij është organizuar nga Ministria e Jashtme turke”, tha zëdhënësi i djalit të rrëzuar diktatori Musa Ibrahim Gaddafi tha për portalin Haberler.com, transmeton portal arbresh.info

Saadi Gaddafi, një ish -futbollist që ka vuajtur një dënim me burg në Tripoli që nga viti 2014, u lirua nga burgu të dielen së bashku me disa bashkëpunëtorë të ngushtë të diktatorit që sunduan Libinë nga viti 1969 deri në 2011.

Ministri i Jashtëm turk refuzoi të komentojë mbi këto informacione.

Libia ka qenë në kaos që nga viti 2011, dhe vitet e fundit ka pasur dy autoritete rivale në vend, në lindje dhe në perëndim.

Njëkohësisht me procesin politik për të nxjerrë vendin nga kriza, po bëhen përpjekje, me ndihmën e OKB -së, për të arritur pajtimin kombëtar./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara