Covid-19: Brazili mbetet pa qetësues

07:23 | 16 Prill 2021

Punonjësit shëndetësore në Brazil janë detyruar të intubojnë pacientët pa ndihmën e qetësuesve, pas javësh paralajmërimesh se spitalet dhe qeveritë e shtetit rrezikuan të mbaronin ilaçe kritike, raporton AP.

Një mjek në spitalin komunal Albert Schëeitzer në Rio de Janeiro i tha Associated Press se për ditë me radhë punonjësit shëndetësorë hollonin qetësuesit në mënyrë që ajo të zgjaste më shumë, transmeton portal arbresh.info

Mungesa e ilaçeve është problemi i fundit që Brazili është duke përjetuar gjatë pandemisë, i cili gjithashtu është duke përjetuar një shpërthim brutal të infeksioneve që tashmë ka përmbysur kujdesin intesiv në vend.

Numri ditor i vdekjeve është mesatarisht rreth 3,000, duke llogaritur për një të katërtën e vdekjeve në mbarë botën dhe duke e bërë Brazilin epiqendrën e pandemisë.

Gazeta O Globo të enjten raportoi prova të ngjashme në disa spitale të tjera në rajonin metropolitane të Rios, me njerëz që dëshpërimisht thërrisnin ambiente të tjera që kërkonin qetësues për të dashurit e tyre./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara