Google ADS

Bullgaria shkatërron dronin me eksploziv që u ul në resortin e Detit të Zi

19:58 | 18 Shtator 2023

Bullgaria ka shkatërruar pasditen e sotme dronin me eksploziv, i cili u ul mëngjesin e sotëm në qytetin Tyulenovo të Detit të Zi.

Droni është shkatërruar në një shpërthim të kontrolluar, të kryer nga një ekip i ushtrisë bullgare për asgjësimin e bombave.

Pas inspektimit, ministria e mbrojtjes tha se transportimi i dronit në një vend tjetër me eksplozivët e  bashkangjitur nuk do të ishte i mundur.

Ministri i Mbrojtjes Todor Tagarev u tha gjithashtu gazetarëve se ata “me siguri mund të supozojnë” se droni është i lidhur me “luftën që Rusia nisi kundër Ukrainës”.

Duke mos dhënë detaje të mëtejshme se nga erdhi droni ose si arriti në vendin anëtar të NATO-s, Tagarev tha se lufta “është e lidhur në mënyrë të pashmangshme me rreziqe në rritje për sigurinë tonë”.

Resorti turistik i Tyulenovo ndodhet 70 km në jug të kufirit rumun dhe përtej Detit të Zi nga Krimea – i cili u aneksua nga Rusia në 2014 dhe tani është një objektiv i rregullt i sulmeve me dronë ukrainas./a2cnn