Britania e Madhe: Putin mund të shpallë aneksimin e rajoneve të pushtuara të Ukrainës

11:48 | 27 Shtator 2022

Sipas Ministrisë së Mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar ekziston një “mundësi realiste” që presidenti rus Vladimir Putin të shpallë aneksimin e rajoneve të pushtuara të Ukrainës kur ai t’i drejtohet parlamentit rus (të premten).

Referendumet e diskredituara janë duke u zhvilluar në zonat e pushtuara të vendit prej disa ditësh dhe pritet të përfundojnë sot, raporton bbc transmeton arbresh.info

Ukraina dhe perëndimi thonë se rezultati është vendosur tashmë nga Kremlini dhe do të përdoret si një justifikim për një posedim të paligjshëm të tokës.

“Udhëheqësit e Rusisë pothuajse shpresojnë se çdo njoftim i pranimit së kësaj çështje do të shihet si një justifikim i ‘operacionit ushtarak special’ dhe do të konsolidojë mbështetjen patriotike për konfliktin”, njoftojnë nga Ministria e Mbrojtjes së Britanisë së Madhe. /arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale