Artisti shqiptar ofron ‘terapi’ me portrete të pikturuara me kafe

12:37 | 26 Tetor 2021

Shumë shqiptarë i konsiderojnë kafenetë si një institucion jetik dhe shumicën prej ditëve i karakterizojnë me dalje për kafe.

Vendi prej 2.8 milionë banorësh ka një nga numrat më të lartë të kafeneve në botë për kokë banori, shkruan France 24 transmeton arbresh.info

“Arti dhe kafeja ndihmojnë shumë njerëz”, tha Kryemadhi për AFP nga qyetati bregdetar i Durrësit.

“Momenti i qetësisë dhe reflektimit gjatë pikturimit të një portreti ndihmon personin tjetër të fitojë vetëbesim dhe ta shohë botën me një sinergji pozitive, një sy më të hapur”.

Kryemadhi përdor kafen si bojëra uji, duke kompozuar portrete me një patina të pasur, kafe -duke shtuar ujë për të krijuar nuanca të ndryshme.

Në kafenetë e Shqipërisë ai ka gjetur një ambient natyral për markën e tij të terapisë së artit.

Për të gjetur subjekte për të pikturuar, ai fillon biseda me klientët përpara se të ofrojë një portret falas.

Për të gjetur subjekte për të pikturuar, ai fillon biseda me klientët përpara se të ofrojë një portret falas Gent SHKULLAKU AFP.

“Më bëri shumë mirë”, tha studentja Alexsandra ndërsa priste që portreti i saj të thahej.

“Unë gjej në këtë pikturë të gjitha emocionet e mia, mundimet e mia, mendimet e mia.”

‘Terapia e suksesshme’

Eva Allushi nga Universiteti i Durrësit shpjegon se kafenetë në Shqipëri janë “një formë thelbësore e jetës shoqërore” ku njerëzit ndihen të lirë të shprehen.

“Risia në artin e Davidit është fakti që ai ndërton ura me bashkëudhëtarët në këtë institucion shqiptar”, tha ajo.

Kryemadhi tha se shpresonte që portretet e tij të ndihmonin në zbutjen e stresit të shkaktuar nga koronavirusi

Kryemadhi tha se shpresonte që portretet e tij të ndihmonin në zbutjen e stresit të shkaktuar nga koronavirusi Gent SHKULLAKU AFP

Sipas Institutit të Statistikave të Shqipërisë, vendi ka afërsisht 600 kafene për 100,000 njerëz — një nga më të lartat në botë.

Kryemadhi tha se shpresonte se portretet e tij do të ndihmonin në zbutjen e një pjese të stresit të shkaktuar nga koronavirusi në Durrës, një zonë që ende po shërohet nga një tërmet shkatërrues në 2019 që vrau dhjetëra dhe la mijëra të tjerë të pastrehë.

“Arti i kafesë është një nga terapitë më të suksesshme”, tha Kryemadhi.

“Ndihmon për të kapërcyer situata të vështira si ato të përjetuara me këtë pandemi ose me tërmet.” / arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara