9/11: Donald Trump thotë se ‘bomba janë të montuara’ në Qendrën Botërore të Tregtisë përpara se avioni të goditej

19:58 | 9 Shtator 2018

Presidenti amerikan Donald Trump beson se Kullat Binjake mund të jenë shkatërruar nga “bombat që shpërthejnë njëkohësisht”.

Më  11 Shtatorit 2001 kullat e Qendrës Botërore të Tregtisë në Nju Jork, në veri dhe jug, u shkatërruan pasi aeroplanët u rrëzuan mbi to shkruan Daily Star Online përcjell arbresh.info

Videot dhe fotot gjatë shkatërrimit kishin pamjet më ikonike të kapura ndonjëherë.

Njëri aeroplan është përplasur në Pentagon dhe një tjetër është përplasur në një fushë duke lënë 2,996 të vdekur dhe 6,000 të lënduar.

Që nga sulmi, ka pasur shumë pretendime të panjohura se ndërtesat u rrëzuan nga bombat e vendosura në themelet e tyre – dhe duket se Donald Trump po pajtohet me këtë.

Në një intervistë në ditën e sulmeve të neveritshme, magneti i pasurive të patundshme u pyet për të dhënë ekspertizën e tij mbi strukturën e ndërtesës.

Duke përshkruar kullën e Veriut të WTC si një “ndërtesë shumë të fortë”, ai sugjeroi që bomba binjake mund të kishin shkaktuar shembjen e saj.

Duke folur për rrëzimin e kullës, ai tha: “Nuk ishte një defekt arkitekturor.

“Si mundet një aeroplan, madje edhe një 767 dhe 747 apo çfarëdo që mund të ketë qenë; si mund të kalonte përmes atij çeliku?

“Unë mendoj se aty kishte jo vetëm një avion, por kishin bomba – bomba që shpërthyen njëkohësisht.

“Sepse unë nuk mund të imagjinoj ndonjë gjë që mund të depërtoj brenda atyre mureve.”/arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale