Të mirat që sjell lëngu i qershisë

14:59 | 4 Nëntor 2020

Për shkak të vetive të saj, qershia është një jashtëzakonisht fisnik.

Në këtë periudhë të vitit, mund të konsumohet i ngrirë ose i përgatitur ndryshe, mundësisht në formën e lëngut, transmeton portal arbresh.info

Ai përmban sasi të papërfillshme të sheqerit, kështu që është i përshtatshëm për parandalimin e diabetit, tregon kërkimi shkencor.

Gjithashtu është treguar e dobishme në trajtimin e çrregullimeve të kujtesës dhe mjafton një gotë lëng për të hequr qafe problemet e kyçeve dhe kockave. Shkencëtarët kanë llogaritur që një gotë lëng qershie është  zëvendësues me  qetësues të dhimbjeve. Efekti i tij i dobishëm në nyje dhe kocka shpjegohet me faktin se përbërja e tij zvogëlon sasinë e acidit urik, fajtori kryesor për problemet në sistemin e kockave dhe nyjeve./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale