Jeremy Corbyn pezullohet nga Partia Laburiste

14:17 | 29 Tetor 2020

Jeremy Corbyn është pezulluar nga Partia Laburiste në pritje të hetimeve, bën të ditur zëdhënësi i partisë.

Ish udhëheqësi gjithashtu është zhveshur nga Grupi Parlamentar i Laburistëve në Dhomën e Komunëve, transmeton portali arbresh.info

Njoftimi vjen pak pasi lideri aktual Sir Keir Starmer bëri presion për masa disiplinore pas një raporti të dëmshëm nga Komisioni i Barazisë dhe të Drejtave të Njeriut mbi antisemitizmin në Punë nën udhëheqjen e Corbyn.

Pezullimi nuk u shkaktua nga përmbajtja e raportit, por nga një deklaratë sfiduese në të cilën ish-udhëheqësi hodhi poshtë disa nga gjetjet e tij dhe tha se pretendimet e antisemitizmit ishin “mbivlerësuar në mënyrë dramatike për arsye politike”.

Zëdhënësi i Punës tha: “Në dritën e komenteve të tij të bëra sot dhe dështimit të tij për t’i tërhequr ato më pas, Partia Laburiste ka pezulluar Jeremy Corbyn në pritje të hetimit. Atij gjithashtu i është hequr pjesëmarrja në Grupin Parlamentar të Partisë Laburiste”./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara