Thaçi: UP-ja dha kontribut të jashtëzakonshëm për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës

09:15 | 15 Shkurt 2020

Në 50-vjetorin e themelimit të Universitetit të Prishtinës, presidenti Hashim Thaçi ka shprehur konsideratën e tij për këtë institucion të dijes.

Thaçi ka theksuar rolin historik të UP-së në ngritjen e vetëdijes kombëtare në tri dekadat e shekullit të kaluar, shkruan arbresh.info.

Ky është shkrimi i tij i plotë

Sot Universiteti i Prishtinës kremton 50 vjetorin e themelimit.

Gjysmë shekulli jetë akademike në shërbim të emancipimit, arsimimit dhe modernizimit të shoqërisë sonë.

Universiteti i Prishtinës luajti rol historik në ngritjen e vetëdijes sonë kombëtare dhe politike në tri dekadat e shekullit të kaluar.

Ky institucion i dijes dhe rezistencës dha kontribut të jashtëzakonshëm për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës.

Në 50 vjetorin e themelimit shprehim respekt dhe konsideratë të thellë për të gjithë pedagogët, drejtuesit, punëtorët dhe studentët që kontribuuan në forma të ndryshme, jo vetëm në forcimin e dimensionit themelor akademik të UP-së, por edhe të ndikimit të tij pozitiv në rrafshin kombëtar, politik dhe shoqëror.

Sot, kur shënohet solemnisht 50 vjetori i UP-së, studentëve, profesorëve dhe gjithë stafit akademik iu shprehim urimet më të sinqerta me besimin se fillimi i gjysmë shekullit vijues do të jetë edhe më i suksesshëm në sfidat e Kosovës së shekullit 21. HTH./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara