Mercedes A-Class, vetura më e sigurt në segment

19:56 | 19 Dhjetor 2018

Brezi i ri Mercedes-Benz A-Class ka fituar çmimin Euro NCAP si modeli më i sigurt në klasën e tij në Evropë.

Klasa A ka fituar një maksimum prej pesë yjeve në garën e makinave të vogla familjare, transmeton KosovaPress.Dizajni i strukturës së makinës u bazua në studimin e aksidenteve reale të trafikut, dhe faktori kyç i sigurisë së lartë është një ndarje shumë e ngurtë e hapësirës për pasagjerë.

Çdo pasagjer ka një rrip për lidhje në tri pika, me një kufizim të forcës së presionit, shoferi dhe pasagjeri i ulëses së përparme mbrohen nga airbags, dhe ka gjithashtu airbag për gjunjët e shoferit dhe dritaret anësore dhe shtyllën “A” si pjesë standarde e pajisjes.

Klasa A është e pajisur edhe me një sërë sistemesh për ndihmë lëvizëse, shumë prej të cilave janë të huazuara nga S-Class, siç janë Asistenca për distancë aktive, Asistenca për emergjencë aktive, Asistenca aktive për ndryshimin e korrentit dhe Asistenca aktive e frenave (standard).

Ndërsa PRE-SAFE Plus “njeh” një situatë ku një përplasje e paqëllimshme me një automjet tjetër nga pjesa e pasme është e pashmangshme dhe automatikisht aktivizon frenat për të zvogëluar rrezikun e një përplasje dytësore me një automjet të tretë.

Modeli bazë i benzinës është Mercedes A 200, i cili përdor një motor me katër cilindra 1.3 litra me 163 kuaj fuqi dhe 250 Nm, së bashku me shtatë shpejtësi automatike me tufë të dyfishtë (7G-DCT) ose me gjashtë shpejtësi të transmetimit manual.

Modeli më i fuqishëm Mercedes A 250 ka motor me katër cilindra 2.0 litra me 224 kuaj fuqi dhe 350 Nm, ndërsa opsioni i naftës përfaqësohet nga A 180d pajisur me një motor me katër cilindra 1.5 litërsh që zhvillon 116 kuaj fuqi dhe 260 Nm.

Sipas të dhënave të fabrikës, A 200 deri në 100 km/h do të përshpejtojë për 8 sekonda, me kutinë e shpejtësisë 7G-DCT, ose 8.2 sekonda me kutinë e shpejtësisë manuale të përzgjedhur për transmetimin e energjisë.

Shpejtësia maksimale e deklaruar është 225 km/h dhe konsumi mesatar në kombinim është 5.1 l/100 km (7G-DCT) dhe 5.6 l / 100 km (transmetimi manual). Mecedes A 250 nga 0 deri 100 km/h arrin për 6.2 sekonda dhe zhvillon një maksimum shpejtësie prej 250 km/h, ndërsa konsumi mesatar është 6 l/100 km sipas të dhënave të fabrikës.

Nga ana tjetër, motori i naftës konsumon vetëm 4.1 l/100 km, dhe deri në 100 km/h ajo arrin për 10.5 sekonda, para se të zhvillojë një maksimum prej 202 km/h.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara