Google ADS

Iphone 7 rezistues ndaj ujit! (FOTO)

15:31 | 6 Mars 2015

Vitin e kaluar pak javë pasi Samsungu lansoi telefonin Galaxy S5 rezistent ndaj ujit, kompania Apple kishte aplikuar për të marrë teknologjinë e rivalit të tij.

E quajtur “Metoda për mbrojtjen e komponentëve elektronik nga uji”, patenta e përshkruan mënyrë për të bërë telefonin rezistent ndaj ujit.

Disa komponentë mund të mbështjellë telefonin që të mos dëmtohen pjesët e tij nga uji.

Samsungu ka siguruar këtë sistem për Galaxy S5 dhe tani telefoni mund të qëndrojë nën ujë për një orë e gjysmë, sidoqoftë për modelet e fundit S6 dhe S6 Edge, Samsungu ka larguar këtë teknologji.

Apple dëshiron që me sigurimin e kësaj teknologjie të mposhtte edhe më shumë konkurrentët tjerë. /albeu

Shpërndaje në rrjete sociale