Zyrtare: Finalja e Evropa Ligës 2020 zhvillohet në Poloni

15:31 | 24 Maj 2018

Finalja e vitit 2020 në UEFA Evropa Ligë do të zhvillohet në stadiumin Arena Gdansk në Gdansk të Polonisë.

I hapur më 2011, në Arena Gdansk janë zhvilluar katër ndeshje të UEFA Euro 2012 – tri ndeshje të fazave grupore dhe çerekfinalja e fituar 4 me 2 e Gjermanisë kundër Greqisë, transmeton portali arbresh.info.

Polonia ka luajtur disa miqësore ndërkombëtare në këtë stadiumin, por aty nuk është zhvilluar ende ndonjë ndeshje në kompeticionin për klube të UEFA-së.

I vendosur në lagjen Letnica të qytetit, stadiumi ka një pamje vërtetë mahnitëse.

Vendimi për tu zhvilluar këtu finalja është marrë pas një takimi në Kiev nga Komiteti Ekzekutiv i UEFA-së./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale