Vrstappen mposht Fernando Alonso për të marr fitoren në Monaco

23:44 | 28 Maj 2023

Max Verstappen i Red Bull i mbijetoi një shiu në mes të garës për të fituar Çmimin e Madh të Monacos nga Fernando Alonso i Aston Martin.

Verstappen dukej se ishte duke lundruar në pjesën e përparme, por gara e tij u rrezikua më shumë nga ekipi i tij që vonoi ndalimin e tij në pit në një përpjekje për të përputhur atë me shiun.

Dhe Aston Martin dukej se humbi një shans për të mposhtur Verstappen duke vënë në krah Alonson për një grup gomash të thata ndërsa shiu po intensifikohej.

Sikur Alonso t’i jepeshin goma të shkelura, ndalesa e tij – ndërkohë që Verstappen ishte ende në slicks pa shkelur – dukej sikur mund të kishte çuar në drejtimin e spanjollës.

Por Alonso duhej të ndalonte përsëri për gomat e ndërmjetme në xhiron e ardhshme, kur Verstappen bëri të njëjtën gjë, dhe çdo mundësi fitoreje ishte zhdukur.

Fitorja e Verstappen, e katërta e tij në gjashtë gara këtë vit, e shtyn atë 39 pikë më shumë se shoku i skuadrës Sergio Perez në kampionat.

Meksikani pati një garë makthi pasi nisi nga mbrapa pas rrëzimit të tij në kualifikime dhe përfundoi në vendin e 17-të./Arbresh.info/