Verstappen arrin edhe fitoren e pestë

18:24 | 4 Qershor 2023

Max Verstappen i Red Bull arriti në një fitore të tretë radhazi, e pesta e tij në shtatë gara, për të fituar Çmimin e Madh të Spanjës dhe për të marrë kontrollin e sezonit.

Fitorja e 40-të e holandezit në karrierë e rriti epërsinë e tij në kampionat ndaj shokut të skuadrës Sergio Perez në 53 pikë.

Verstappen u ndoq në shtëpi nga Lewis Hamilton dhe George Russell në një ditë inkurajuese për Mercedes.

Russell u përball me një sulm nga Perez në xhirot e mbylljes, por qëndroi në pozicionin e tij të parë në podium të vitit.

Carlos Sainz rrëshqiti nga i dyti në rrjet në të pestin në përfundim me Ferrarin e përmirësuar, duke humbur të katërtin ndaj Perezit në fazat e mbylljes.

Fernando Alonso u ngjit nga vendi i 10-të pas ndalimit të tij të fundit në pit për të kaluar tre pilotë për të zënë vendin e shtatë në flamur.

Alonso mund të kishte kaluar edhe shokun e skuadrës së Aston Martin, Lance Stroll për të gjashtin, por u tërhoq dhe mbajti pozicionin pas kanadezit, madje shkoi në radio për t’i thënë ekipit që t’i bënte të ditur Stroll se nuk kishte “asnjë rrezik” që ai do të përpiqej të e kapërcejnë atë./Arbresh.info/