Google ADS

Ronaldo mund të thyejë një rekord të ri botëror

12:29 | 22 Mars 2023

Karriera e jashtëzakonshme e Cristiano Ronaldos mund të pasurohet me një rekord të ri botëror.

Pritja mund të përfundojë nesër, me rastin e ndeshjes që do të luajë me kombëtaren e tij ndaj Lihtenshtajnit për ditën e parë të kualifikueseve për Kampionatin e ardhshëm Evropian.

Ronaldo, në fakt, tashmë ka barazuar rekordin e paraqitjeve me kombëtaren, të arritur më parë nga kuvajtiani Bader Al-Mutaëa, i ndalur në 196. Me një paraqitje të re për Portugalinë, Ronaldo patjetër do ta kalonte atë, duke u bërë lojtari me më shumë paraqitje për një kombëtare në historinë e futbollit.

Numrat e CR7 janë të rëndësishëm: ai doli në fushë për vendin e tij, siç u përmend, në 196 raste, duke shënuar 118 gola.

Ai fitoi Kampionatin Evropian 2016, si dhe Ligën e Kombeve në vitin 2019. Gjithashtu ka marrë pjesë në 5 Kupa Bote me Portugalinë.

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme