Robben vlerëson Mourinhon e Van Gaalin, si trajnerët kyç në karrierën e tij

15:26 | 9 Mars 2015

Futbollisti holandez Arijen Robben  ka vlerësuar lart  dy menaxherët Jose Mourinho dhe Louis van Gaal, duke thënë se  kanë pasur ndikim të rëndësishëm në karrierën e tij.

Holandezi ka punuar me portugezin në Chelsea në vitet 2004-2007, para se të largohej për në Real Madrid.

“Mourinho ishte shumë i drejtë, shumë i mirë”, ka deklaruar Robben.

“Problemi i vetëm ishin dëmtimet. Ai nuk mund të llogariste në mua. Ishte frustuese për të dytë dhe u bë e vështirë. Por në pikëpamjen e futbollit, ai ishte shumë i rëndësishëm. Ai më ka ndihmuar në aspektin mental”, ka shtuar holandezi.

“Mendoj se kam pasur një zhvillim pozitiv në Chelsea. Isha shumë i ri kur u transferova, vetëm 20 vjeç dhe kisha probleme me dëmtimet”.

Robben ka punuar me van Gaalin në Bayern dhe Holandë, ku në botërorin e fundit ka qenë lojtari kyç i skuadrës.

“Që nga dita e parë van Gaal më ka bërë të ndihem i rëndësishëm. Ai më ka dhënë një rol të rëndësishëm dhe pata një vit të parë të mrekullueshëm. E falënderoj shumë”, ka shtuar  ylli i Bayernit.

“Ai është një trajner që i bën lojtarët individualë të ndihen mirë. Kjo gjë është e rrallë sot. Kam shumë besim se do të ketë sukses te United. Atij i duhet kohë që ta ndërtojë skuadrën. Nëse kualifikohet në Ligën e Kampionëve dhe fiton Kupën FA, do të ketë një sezon të mrekullueshëm”, përfundoi Robben.

 

Shpërndaje në rrjete sociale