Messi mund të qëndrojë te Barcelona

10:35 | 27 Shkurt 2021

Zgjedhjet presidenciale të Barcelona janë afër. Anëtarët do të votojnë për njërin nga tre kandidatët më 7 Mars, duke i dhënë fund sagës rreth të ardhmes së Lionel Messit.

Pasi të zgjidhet, presidenti i ri do të ulet me kapitenin e ekipit të parë për ta provuar dhe për ta bindur atë se gjëja më e mirë për të bërë do të ishte të qëndronte në klub.

Pas letrës lamtumirëse verën e kaluar dhe sezonit të vështirë të Barcelonës, shumica dërrmuese mendojnë se Messi do të largohet nga Camp Nou kur kontrata e tij skadon në qershor.

Megjithatë, realiteti është i ndryshëm. Çdo derë mbetet e hapur për 33-vjeçarin dhe e ardhmja e tij do të varet nga oferta që presidenti i ri i paraqet atij.

Messi dëshiron një projekt të fortë sportiv i cili do të lejojë Barcelonën të konkurrojë për trofe në të ardhmen e afërt. Nëse sulmuesi bie dakord të nënshkruajë një marrëveshje të re, paratë nuk do të jenë problem për të.

Gjashtë herë fituesi i Topit të Artë nuk është motivuar kurrë nga paratë dhe, megjithëse të ardhurat e tij janë të larta, ai nuk kërkoi shumë nga klauzolat në kontratën e tij aktuale. Klubi ia ofroi atij.

Burimet e klubit i kanë thënë MARCA se Messi është shumë më i hapur ndaj idesë për të qëndruar në Barcelonë. Burime pranë lojtarit gjithashtu kanë refuzuar të përjashtojnë këtë mundësi.

Për momentin, lojtari nuk ka marrë një vendim. Po, ai donte të largohej nga Blaugranasit kur Josep Maria Bartomeu ishte president, por shumë gjëra kanë ndodhur që nga dorëheqja e ish-presidentit dhe çdo mundësi mbetet e hapur.

Vetë lojtari është në fakt i pakënaqur nga thashethemet e vazhdueshme që rrethojnë të ardhmen e tij. Ai nuk i pëlqente komentet e fundit që dilnin nga Paris Saint-Germain ose talljet e tij në fanellën e klubit francez në mediat lokale.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara