Guardiola paralajmëron Cityn, para dy finaleve të rëndësishme

19:21 | 23 Maj 2023

Pep Guardiola ka paralajmëruar lojtarët e tij të Manchester Cityt se nuk duhet të lejojnë që nivelet e tyre të ulen pas fitores së Premierligës, ndërsa afrohen dy finale.

Guardiola këmbëngul se City duhet të qëndrojë në nivelin më të lartë të mundshëm nëse duan të gjejnë një mënyrë për të kompletuar “treble”.

Klubi tashmë ka fituar titullin, dhe ka edhe dy ndeshje për të luajtur në Premier League, kundër Brighton të enjten dhe Brentford të dielën.

Ata më pas përballen me Manchester United më 3 qershor në finalen e FA Cup, përpara se të përballen me Interin një javë më vonë, pasi ata përpiqen të bëhen skuadra e parë që nga rivalët e tyre të qytetit që fitojnë tre trofe.

I pyetur për psikikën e skuadrës së tij, Guardiola u përgjigj:

“Preferoj të jem tashmë kampion, por ndoshta të jem vërtet i përkushtuar kundër United dhe Interit, të jem në garë për të fituar PL. Ata bëjnë festën pas ndeshjes. Ata duhet të jenë gati për të vrapuar shumë. Mënyra më e mirë për t’u përgatitur për finalen është të jesh gati. Lojtarët vendosin standardet, ata duhet t’i ruajnë ato. Është normale që energjia të bjerë. Shpenzimet janë masive. Është normale që të biesh, duhet ta shmangësh ose të mos biesh shumë. Përndryshe, dy skuadrat mund të na dëmtojnë. Luaj lojën tonë, përshtate mënyrën se si luajmë, arrijmë te United dhe Inter në gjendjen më të mirë të mundshme”, tha ai.

City ka pushuar lojtarët në javët e fundit dhe ka të ngjarë ta bëjë këtë përsëri ndërsa sezoni arrin kulmin e tij.

Erling Haaland, për shembull, u ul në stol për fitoren 1-0 ndaj Chelsea fundjavën e kaluar./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale