Gjashtë vjet nga “fluturimi” i Van Persie, që solli një nga golat më të bukur në Kupën e Botës

15:56 | 13 Qershor 2020

Saktësisht gjatë vjet më parë, Robin Van Persie shënoi një nga golat më bë bukur në historinë e Kupës së Botës, në ndeshjen që Holanda e fitoi 5:1 ndaj Spanjës në Kupën e Botës në Brazil.

Goli u shënua në minutën e 44’, në ndeshjen e raundit të parë të grupit B, ku holandezët mposhtën kampionët e atëhershëm botëror.

Goli ishte fantastik

I gjithë aksioni që solli golin mbetet i paharruar. Së pari diagonalja e gjatë e Daley Blind, për të vazhduar me vrapimin dhe hedhjen e Van Persie, i cili qëlloi topin me kokë, për atë gol të paharruar.

Holanda në Kupën e Botës të vitit 2014 arriti deri në gjysmëfinale, ku u mposhtën nga Argjentina.

Në ndeshjen për vendin e tretë, humbën 3:0 nga Brazili.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara