Google ADS

Empoli mposht Romën dhe siguron Serie A edhe për një sezon

22:54 | 26 Maj 2024
D.H

Empoli ka shënuar fitore ndaj Romës me rezultat 2-1 në ndeshjen e fundit të sezonit në Seria, duke siguruar qëndrimin në elitë.

Vendasit e nisën më mirë ndeshje, duke shënuar në minutën e 13-të, kur Matteo Cancellieri shënoi për 1-0.

Mysafiërt arritën të barazonin pas disa minutash, por goli i Bryan Cristante u anulua nga VAR për pozitë jashtë loje.

Por Roma gjeti barazimin në minutat shtesë të pjesës së parë me Houssem Aouar që shënoi për 1-1.

Empolit i duhej fitorja për të shpëtuar nga rënia dhe kishte raste të mira me Liberato Cacace dhe Razvan Marin, por nuk arriti të shënojë.

Romakët u kundërpërgjigjën me goditjen e Nicola Zaleëskit, por as ky nuk gjeti cakun.

Empoli tentoi deri në fund, ku kishte edhe kohën shtesë prej pesë minutash, me M’Baye Niang që gjeti golin për 2-1.

Ardian Ismjali luajti gjithë ndeshjen, ndërsa Etrit Berisha dhe Stiven Shpendi ishin në bankën rezervë.

Kjo fitore e mban Empoli në Serie A, pasi që fitorja e Udineses ndaj Frosinones, bëri që kjo e fundit të bie në Serie B.

Shpërndaje në rrjete sociale