Barcelona me dy mungesa të mëdha ndaj Manchester United

15:11 | 7 Shkurt 2023

Barcelona do të jetë pa kapitenin Sergio Busquets për ndeshjen e Ligës së Evropës kundër Manchester United javën e ardhshme.

Mesfushori defanziv ka pësuar një lëndim në kyçin e këmbës dhe nuk do të jetë i disponueshëm për të luajtur derisa të rikuperohet, bëri të ditur klubi spanjoll.

Busquets ndrydhi ligamentet në kyçin e këmbës së majtë duke bërë një ndërhyrje në fillim të fitores 3-0 të së dielës në shtëpi ndaj Sevillas, fitore kjo që e rriti epërsinë e klubit katalanas në krye të tabelës në La Liga në tetë pikë.

Në një deklaratë të shkurtër nga klubi thuhej: “Testet e kryera këtë mëngjes kanë zbuluar se Sergio Busquets ka një ndrydhje anësore të ligamentit në kyçin e tij të majtë”.

“Ai është jashtë (fushe) dhe rikuperimi i tij do të përcaktojë disponueshmërinë e tij”.

Ndërsa Barcelona nuk ka qenë një afat kohor për rikthimin e tij, Daiario Sport raporton se Busquets ka të ngjarë të mungojë për dy deri në tre javë.

Barcelona pret Manchester Unitedin në ndeshjen e parë të play-off-it të raundit të eliminimit të Ligës së Evropës më 16 shkurt.

34-vjeçari Busquets është paraqitur në të gjitha, përveç dy nga 20 ndeshjet e Barcelonës në ligë këtë sezon.

Barcelona tashmë është pa Ousmane Dembele për ndeshjen e parë kundër United pasi anësori pësoi një lëndim të muskujve të kofshës në fitoren ndaj Gironas muajin e kaluar./telegraf

Shpërndaje në rrjete sociale