Google ADS

Pranga kryekomunarit në Simon të Mirditës, lëshonte vërtetime false

10:53 | 11 Mars 2015

Policia ka nisur procedimin penal ndaj kryeplakut të fshatit Simon në Mirditë, pasi akuzohet se ka lëshuar vërtetime të falsifikuara për gjakmarrje. Më konkretisht, kreu i komunës Simon në Mirditë dhe një person tjetër kanë përfunduar në pranga, nën akuzën e falsifikimit të dokumenteve.

Dje ka filluar procedimi penal për shtetasit: Gjergj P, 65 vjeç, banues në fshatin Simon, Komuna Kaçinar Mirditë, me detyrë kryetari i fshatit Simon, pasi ka lëshuar një vërtetim të falsifikuar shtetasit B L., si i ngujuar dhe ky shtetas mund të përfitonte azil në vendet Shengen.

Bardhok L, 42 vjeç, banues në fshatin Simon, Komuna Kaçinar, Mirditë, pasi nga Komisariati i Policise Rinas, gjatë udhëtimit së bashku me familjaret e tij në drejtim të Italisë, gjatë kontrollit ne PKK Rinas i është konstatuar një vërtetim i lëshuar nga kryetari i fshatit me tekst si i ngujuar dhe dyshohet se ky vertetim është fiktiv (falsifikuar).

Materialet hetimore për këta dy shtetas i kalojnë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Lezhë, për veprat penale “Shpërdorim detyre” dhe “Falsifikim i dokumentave”. /albeu.

Shpërndaje në rrjete sociale