Për 6 muaj, rreth 38% e qytetarëve në Shqipëri morën vaksinën anti-Covid

15:59 | 20 Korrik 2021

Në Shqipëri rreth 38% e popullsisë ka marrë vaksinën anti-Covid në afro gjashtë muaj fushatë.

Prej tyre më shumë se 466 mijë persona e kane mbyllur procesin e imunizimit me të dyja dozat.

Pjesa më e madhe kanë kryeShqiperi r kinezen Coronavac, ndjekur nga AstraZeneca, Pfizer dhe më pak rusen Sputnik.

Mbi 533 mijë doza kundër koronavirusit vijojnë të jenë në dispozicion, por interesi qytetarëve iu ka rënë.

Të dielën u shënua dhe numri më I ulët I të vaksinuarve përgjatë javëve të fundit. Rreth 2 mijë e 200 persona morën injeksionin anti-Covid në të gjithë vendin.

Ekspertët e shëndetit publik I druhen një tjetër vale të përhapjes së koronavirusit në vjeshtë ndaj I bëjnë thirrje qytetarëve të vaksinohen.

Për ti dhënë mundësi dhe të rinjve Ministria e Shëndetësisë I ka lënë në dispozicion shtatë ditë kohë çdo personi mbi 18 vjeç për tu paraqitur në qendrat e vaksinimit vetëm më kartë identiteti dhe për të kryer vaksinën.

Në ditën e parë të javë së hapur dozat anti-Covid i morën rreth 8 mijë e 700 persona.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara