Basha-Idrizi: Bashkëpunim për një opozitë më të fortë

15:55 | 16 Shtator 2018

Pas takimit kokë më kokë të kreut të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, me atë të Partisë Drejtësi, Integrim dhe Unitet, Shpëtim Idrizi, në një tryezë ku pjesëmarrës ishte edhe ish-presidenti i Asamblesë Parlamentare të OSBE-së, Riccardo Migliori, dy përfaqësuesit e opozitës dolën në një konferencë për shtyp.

Basha theksoi ndër të tjera se “së bashku me të gjithë aleatët do të vazhdojmë betejën kundër bashkëqeverisjes me krimin”. Kreu i demokratëve theksoi gjithashtu se fronti i bashkuar opozitar duhet të jetë platforma që përfaqëson partitë e opozitës.

“Bashkëpunimi ynë me PDIU-në nuk drejtohet kundër interesave të minoritetit grek, por është një vlerë e shtuar”, tha më tej Basha, i cili theksoi se opozita sot është më e bashkuar, më e fortë dhe më e zgjeruar se kurrë më parë.

Nga ana tjetër, Shpëtim Idrizi u shpreh se “PDIU-ja është nga sot pjesë e opozitës së bashkuar, me synimin për të pasur një opozitë sa më të fortë që të ofrojë alternativën e saj kundër qeverisjes aktuale”.

“Nga sot jemi pjesë e opozitës shqiptare pasi duhet të ndahemi nga ky tranzicion i zgjatur”, tha Idrizi. Megjithatë, mbetet për t’u parë tashmë vendimi i kreut të PBDNJ-së, Vangjel Dule, nëse do të vijojë qëndrimin dhe bashkëpunimin me opozitën, apo do të dalë prej saj për të kaluar sërish me shumicën parlamentare. /TCH/