Kate dhe Uilliam festojnë 10 vjet martesë

08:11 | 29 Prill 2021

Kanë kaluar 10 vjet që kur Duka dhe Dukesha e Kembrixhit u martuan në Westminster Abbey. Kur ata u larguan nga Pallati Buckingham dorë për dore të nesërmen e dasmës së tyre, ata filluan komplet një jetë të re.

Ata ishin gati të fillon udhëtimet e përbashkëta nëpër botë, të punonin me bamirësi dhe të krijonin familje, shkruan BBC, transmeton portal arbresh.info

Detyrat mbretërore filluan menjëherë për Uilliam, atëherë 28, dhe Kate, atëherë 29 vjec. Më pak se tre javë pas martesës, në maj 2011, ata u takuan me Presidentin e SHBA Barack Obama dhe Zonjën e Parë Michelle Obama në Pallatin Buckingham.

Çifti brohoriti atletët me ish-kryeministrin David Cameron kur Londra priti Lojërat Olimpike vitin e ardhshëm.

Vitet e para të martesës së tyre panë Uilliam dhe Kate të përfaqësonin Mbretëreshën në udhëtime jashtë vendit. Gjatë një turneu në Shtator 2012 për të shënuar Jubileun e saj të Diamantit, ata vizituan Singaporin, Malajzinë, Ishujt Solomon dhe Tuvalun.

Ata janë prindër të tre fëmijëve.

Ata kanë qenë aktivë edhe gjatë pandemisë, ku kanë falenderuar të gjithë stafin mjekësor për punën e tyre./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara