Vuani nga pagjumësia?! Këto 3 pije janë shpëtimi juaj

18:19 | 4 Dhjetor 2016

Nuk ka asgjë më keqe sesa një natë pagjumë, sidomos nëse gjatë ditës keni qenë të lodhur nga puna. Në fund të fundit, gjumi është i lidhur ngushtë edhe më peshën tuaj.

Sipas Bridget Murphy mjeke nga Nju Jork, pagjumësia shkakton shtim në peshë, transmeton arbresh.info.

Për të gjithë njerëzit që vuajnë nga pagjumësia preferohet të konsumojnë këto tri pije:

  1. Qumështi

635982769649978790925639291_glass-of-milk-2009

Një gotë  e madhe qumësht relakson nervat dhe vepron si qetësues. Qumështin mund ta konsumoni të paktën 1 orë para se të bini në gjumë. Qumshti preferohet edhe për forcimin e muskujve gjatë tërë natës. Rezultati i të pirit qumësht para gjumit është se shpejton metabolizmin dhe metabolizëm i shpejtë do të thotë humbje në peshë.

  1. Lëng rrushi

9399763

 

Zakonisht nuk preferohet që para gjumit të pihen lëngje, por një gotë e vogël lëng rrushi do të ju ndihmojë të bëni gjumë të rehatshëm dhe do të ju djegë yndyrat gjatë natës, shkruan arbresh.info. Studimet e fundit thonë se lëngu i rrushit stabilizon ritmet e zemrës gjatë natës.

  1. Çaj kamomil

download

Një gotë e madhe e nxehtë me çaj kamomil është ilaqi më i mirë që trajton pagjumësinë. Çaji kamomil relakson nervat dhe vepron si qetësues. Për më tepër, kamomili është i lidhur ngushtë me përmisimin e kontrollit të glukozëz dhe humbjes së peshës. Sigurohuni që ta pini gjithmonë para gjumit. /Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara