Google ADS

Vera e kuqe dhe kikirikët parandalojnë humbjen e kujtesës

21:19 | 12 Shkurt 2015

Një përbërës i gjendur tek rrushi i kuq, vera e kuqe, kikirikët dhe te disa manaferra mund të ndihmojnë në parandalimin e humbjes së kujtesës me kalimin e moshës, thotë një studim i udhëhequr nga shkencëtarët indianë.
Resveratroli është një antioksidant që ndihmon në efektet positive të hipokampusit, një zonë në trurin e njeriut është që është kritik për funksionet si kujtesa, të mësuarit dhe gjendja e humorit.
“Rezultatet e studimit ishin goditëse,” tha Ashok Shetty, profesor i Kolegjit Shkencor të Mjekësisë në Teksas. Sepse edhe njerëzit edhe kafshët tregojnë një rënie të kapacitetit të mbajtjes së kujtesës pas moshës së mesme.
Resveratroli është antioksidant i domosdoshëm edhe për personat me sëmundjen e Alzhajmerit.

Shpërndaje në rrjete sociale