Stufat me gaz ndikojnë më keq për klimën sesa mendohej më parë

12:58 | 28 Janar 2022

Studimi i ri amerikan ka zbuluar se stufat me gaz po kontribuojnë më shumë në ngrohjen globale sesa mendohej më parë për shkak të rrjedhjeve të vogla të vazhdueshme të metanit edhe kur ato janë të fikura.

I njëjti studim që testoi emetimet rreth sobave në shtëpitë amerikane ngriti shqetësime të reja në lidhje me cilësinë e ajrit të brendshëm dhe shëndetin për shkak të niveleve të matura të oksideve të azotit, shkruan USA Today, transmeton portal arbersh.info

Edhe kur ato janë të fikura, sobat me gaz në SHBA hedhin 2.4 milionë ton metan, në njësi ekuivalente të dioksidit të karbonit – në ajër çdo vit, zbuloi një ekip studiuesish nga Kalifornia në një studim të botuar në revistën Environmental Science & Technology.

Kjo është e barabartë me sasinë vjetore të gazeve serrë nga 500,000 makina ose atë që Shtetet e Bashkuara hedhin në ajër çdo tre orë e gjysmë.

“Ata vazhdimisht derdhin pak metan në atmosferë gjatë gjithë kohës,” tha bashkëautori i studimit Rob Jackson, shkencëtar i klimës në Universitetin e Stanfordit.

Ky metan është në krye të 6.2 milionë tonëve dioksid karboni që sobat me gaz lëshojnë në ajër kur ato janë në përdorim dhe gazi digjet, tha studimi.

Metani është një gaz serrë që është dhjetëra herë më i fuqishëm se dioksidi i karbonit, por nuk qëndron në atmosferë për aq kohë sa dhe nuk është aq i bollshëm në ajër./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara