Shenjat që tregojnë se keni sasi të lartë të estrogjenit

20:04 | 12 Tetor 2017

Shenjat paralajmëruese të nivelit të lartë të estrogjenit nuk duhet t’i injoroni.

Estrogjeni është hormone kryesor seksual te femrat, pasi kontrollon rritjen e gjirit, ciklin menstrual, rritjen e qimeve publike dhe qimet nën qetulla, transmeton portali arbresh.info

Ajo rregullon nivelin e kolesterolit, mbron kockat dhe vepron në tru. Estrogjeni te gratë është i nevojshëm për funksionimin e duhur të trupit dhe përgatitjen e trupit për ovulim.

Megjithatë, niveli i lartë i estrogjenit është shumë i zakonshëm te gratë, sidomos te gratë mbi 35 vjeç.

Niveli i lartë i estrogjenit mund të dërgojë në infertilitet, mioma të mitrës, kancerit dhe abortit spontan.

Ja cilat janë simptomat:

Rënia e flokëve

Mosfunksionimi i tiroideve

Metabolizmi i ngadalësuar

Pagjumësia

Lodhja

Dhimbja e kokës

Rënie e dëshirës seksuale

Ndryshime të humorit

Duar dhe këmbë të ftohta

Parregullsi në ciklin menstrual

Dhimbje të gjirit

Nëse keni disa nga këto simptoma të listuara më sipër, duhet që të kontrolloheni te mjeku./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale