Google ADS

Pse hekuri është i domosdoshëm për trupin tonë

08:36 | 2 Janar 2024
R J

Hekuri është një mineral thelbësor sa i përket funksionimit të duhur të trupit tonë.

Ai sigurohet ndërmjet ushqimit i cili i plotëson nevojat e përditshme për hekur, shkruan Arbresh.info.

Cili është roli i hekurit? Trupi i njeriut nuk mundet të prodhojë hekur, por ai duhet ta sigurojë atë me anë të ushqimit.

Hekuri absorbohet nga zorrët gjatë tretjes dhe është i domosdoshëm për prodhimin e:

 

– Hemoglobinës (pigment në qelizat e kuqe të gjakut që mbartin oksigjen e qelizave),

– Mioglobinës (proteina e muskujve që ka aftësinë për të ruajtur oksigjenin),

– Enzimave të përfshira në frymëmarrje dhe sintezën e ADN-së./Arbresh.info

Shpërndaje në rrjete sociale