Një farmacist i njohur tregon se si parandalohet kanceri

21:43 | 16 Qershor 2018

Ndoshta keni lexuar se qelizat kancerogjene nuk mund të jetojnë në ujë alkalinë, sepse ky ujë është jashtëzakonisht i fuqishëm.

Çfarë është uji alkaline?

Shkalla e pH (potencial hidrogjen) shkon nga zero në katërmbëdhjetë, dhe 7 është mesatri neutral. Një substancë me një pH më të vogël se 7 është një acid. Një substancë bazë ose alkaline ka një pH më të madh se 7. Uji juaj i rubinetit në përgjithësi është një përzierje e klorit, antibiotikëve, hormoneve dhe metaleve të tjera që do të shkojnë direkt në sistemin tuaj pasi ta keni pirë.

Uji i papastër mund të shkaktojë sistem të dobët imunitar dhe një sërë sëmundjesh tjera. Kur trupat tanë bëhen shumë acid, ndiejmë energji të ulët, lodhje, probleme të tretjes, shtim në peshë dhe efekte të tjera anësore që janë krejtësisht të shmangshme vetëm duke pirë ujë të pastër dhe duke ngrënë perime të freskëta organike me një acid të shëndetshëm, transmeton portali arbresh.info

Ushqimi mund të përcaktojë nivelin tonë të përgjithshëm të pH-së dhe që ka qenë i njohur për shekuj. Dr. Otto Ëarburg i Gjermanisë, i cili ishte fitues i çmimit Nobel në vitin 1931, zbuloi se deri në 95% e të gjitha llojeve të kancerit kanë mjedisin acidik si shkaktari pas tyre. Ai gjithashtu arriti të provojë se kanceret nuk mund të lulëzojnë në një mjedis alkalik ku niveli i pH është 7.36 ose më shumë.

Sipas tij, acidoza (tejkalimi i aciditetit) nuk lidhet vetëm me zhvillimin e kancerit, por gjithashtu mund të shkaktojë sëmundje të tjera si osteoporoza, diabeti, sëmundjet e zemrës dhe pothuajse të gjitha sëmundjet e tjera kronike që vuajnë nga sot.

Për të parandaluar sëmundjen e shekullit ju mund të pini ujë me limon, tranguj, xhenxhefil dhe gjethe mente.

Uji me limon posedon vlera të larta të balancimit të PH-së. Ka mjaft acid, por në thelb ndihmon trupin të mbajë ekuilibrin e saj.  Gjithashtu është përbërës i fuqishëm dezinfektues dhe antibakterial që ndihmon në trajtimin e kushteve të shumta nga fryma e keqe tek kolera dhe ka edhe 22 prona anti-kancer./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara