Google ADS

Lajm i mirë për diabetikët: Së shpejti një pilulë mund të zëvendësojë injeksionet e insulinës

10:04 | 1 Shtator 2022
Trina Galanxhi

Mënyra më e zakonshme për të administruar insulinë është nën lëkurë me një gjilpërë të vogël, por kjo mund të ndryshojë shumë shpejt.

Studiuesit në Universitetin e Kolumbisë Britanike (UBC) po zhvillojnë një tabletë insuline orale, e cila, nëse është e suksesshme, mund ta bëjë më të lehtë për njerëzit me diabet të tipit 1 të marrin ilaçet e tyre, transmeton portal arbresh.info

“Këto rezultate emocionuese tregojnë se ne jemi në rrugën e duhur në zhvillimin e një formulimi të insulinës që nuk do të ketë më nevojë të injektohet para çdo vakti, duke përmirësuar cilësinë e jetës, si dhe shëndetin mendor, të më shumë se nëntë milionë njerëzve të prekur me diabet në botë”, tha Dr. Anubhav Pratap-Singh, autor i vjetër i studimit dhe studiues në UBC, në një njoftim universitar.

Dr. Pratap-Singh dhe ekipi i tij po përdorin minjtë për të parë se si trupi thith insulinën nga tabletat orale në krahasim me insulinën e injektuar. Kërkimi për një tabletë insuline është personal. Babai i Dr. Pratap-Singh ishte diabetik dhe duhej të injektonte insulinë tre deri në katër herë në ditë për të qëndruar gjallë për 15 vjet të tjera.

Ndryshimi i mënyrës se si insulina hyn në qarkullimin e gjakut mund të përmirësojë cilësinë e jetës së një personi. Injeksionet nuk janë të rehatshme apo të përshtatshme, veçanërisht kur dikush është jashtë në darkë ose në një hapësirë tjetër publike.

Ndërsa shkencëtarët janë marrë me idenë e një pilule insuline, shqetësimi kryesor është se sa mirë trupi e përthith insulinën në krahasim me injeksionet tradicionale.

Në studimin aktual studiuesit kanë krijuar një zgjidhje për të përmisuar përthithjen.

Në vend që një person të gëlltiste drejtpërdrejt pilulën, ata do ta linin tabletën të shpërndahej midis çamçakëzit dhe faqes. Shpërbërja do të lejojë që insulina të hyjë në membranën e hollë që gjendet në rreshtimin e faqes së brendshme dhe të pasme të buzëve.

“Për insulinë të injektuar, zakonisht na duhen 100iu për injeksion. Tabletat e tjera të gëlltitura që po zhvillohen që shkojnë në stomak mund të kenë nevojë për 500iu insulinë, e cila kryesisht shpërdorohet, dhe ky është një problem madhor që ne jemi përpjekur ta zgjidhim,” shpjegon autori kryesor i studimit, Yigong Guo.

Deri me tani eksperimenti i kryer tek minjtë ka treguar sukses, ndërsa ableta e insulinës është ende në pritje të testeve njerëzore, gjetjet janë një hap përpara në krijimin e opsioneve të trajtimit të qëndrueshëm, të arritshëm dhe me kosto efektive./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale