Ky është ilaqi që ju duhet kundër kollës dhe gripit

21:10 | 19 Shtator 2017

Ftohja, kolla dhe gripi janë shumë të zakonshme në stinën e vjeshtës.

Ato nuk kursejnë as ata që janë në moshë, prandaj duhet të përgatiteni mirë për të parandaluar këto sëmundje, transmeton portali arbresh.info

Ilaqet farmaceutike mund të ndihmojë në këto raste, por gjithmonë ekziston frika se ato sjellin edhe efekte anësore, prandaj ilaqet me produkte natyrale konsiderohet shumë më efikase.

Nëse hunda huaj është e bllokuar ose keni përzierje në stomak xhexhefili mund të ju ndihmojë në zbutjen e këtyre simptomave.

Ja si të pëgatisni një ilaq të mrekullueshëm kundër këtyre simptomave.

Përbërësit:

2 limona
2 cola xhenxhefil të freskët
Mjaltë
Përgatitja:

Pastroni limonët dhe xhenxhefilin. Më pas ndani në feta dhe vendosni në një kavanoz qelsi. Shtoni mjalin edhe lëreni të qëndrojë ashtu në një vend të ftohtë për disa orë.

Kur duhet ta konsumoni:

Këtë ilaq mund ta konsumoni sapo të shfaqen simptomat e para. Hani 2 deri në 3 lugë gjatë ditës. Përziejni mirë ilaqin para se konsumoni./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale