Google ADS

Këto përbërës në kozmetikë mund të shkaktojnë probleme serioze shëndetësore

23:33 | 30 Maj 2020
Trina Galanxhi

Studiuesit thonë se disa produkte të kozmetikës mund të shkaktojnë probleme të mëdha shëndetësore për shkak të disa përbërësve që kanë.

Disa nga këto shqetësime shëndetësore përfshijnë: kancerin, çrregullimet endokrine që ndikojnë në prodhimin e hormoneve në trup, vonesat në zhvillim dhe problemet neurologjike, transmeton portal arbresh.info

Lista e përbërësve për të shmangur është:

Aromë për lëkurën mund të përmbajnë merkur. Mërkuri është një metal i rëndë që ka një efekt të dëmshëm në trup. Mund të ndikojë në sistemin nervor, të shkaktojë dëmtim të veshkave dhe të dëmtojë fetusin në zhvillim.

Prodhuesit përdorin parabenët si konservues në shumë produkte kozmetikë. Parabenët mund të paraqiten në etiketat kozmetike si më poshtë: metilparaben, propilparaben, etilparaben dhe butylparaben. Parabens mund të jetë i pranishëm në përbërjen, produktet e flokëve dhe kremrat për rruajtje. Parabens mund të hyjë në trup përmes lëkurës dhe të imitojë estrogjenin, duke prishur kështu ekuilibrin endokrin. Një efekt kancerogjen është gjithashtu i mundur.

Formaldehidi dhe kimikatet që lëshojnë formaldehidin me kalimin e kohës janë të pranishme në kozmetikë, locione, shampoos, xhel dush, lustrime të thonjve dhe produkte për rregullimin e flokëve. Formaldehidi mund të shkaktojë reaksione alergjike, si dhe acarim të syrit dhe sistemit të frymëmarrjes. Disa studime laboratorike të kafshëve kanë lidhur gjithashtu formaldehidin me efektet kancerogjene të tij. Shoqata Amerikane e Kancerit tregon që trajtimet profesionale të flokëve që përdorin keratin mund të rrisin përqendrimin e formaldehidit brenda në nivele potencialisht të rrezikshme.

Një tjetër produkt helmues është touleni, që gjindet më shumë në produktet për ilustimin e thonjve. Është tretës që mund të jetë toksik për trurin, sistemin nervor dhe fetusin në zhvillim. Ashtu si triklosani, tolueni aktualisht është i ndaluar në produktet e kujdesit të trupit të shitura në SHBA.

Sipas studiuesve produktet për ngjyrosjen e flokëve, ilustrimin e thonjëve dhe produktet për lëkurë mund të kenë përbërës që ndikojnë negativisht në shëndetin tonë./arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale