Gripi në Kosovë është nën kontroll

13:19 | 5 Mars 2015

Situata epidemiologjike me gripin sezonal në Kosovë është nën kontroll, ka thënë për Radion Evropa e Lirë, Naser Ramadani, drejtor i Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik.

“Nga tetori i vitit 2014, kemi pasur 500 raste të dyshimta me grip, prej të cilave 63 raste kanë rezultuar pozitive me A-H1N1”, wshtw shprehur Ramadani, duke nënvizuar se e gjithë situata është kontrolluar dhe aktualisht në Kosovë nuk ka ndonjë valë të re goditëse sikur që e kanë shtetet në rajon.

Virusi H1N1 ndryshe njihet edhe si grip i derrit.

Prej tij, në Serbi deri më tash kanë vdekur shtatë persona, përfshirë këtu edhe një grua shtatzënë që ka ndërruar jetë të mërkurën në mbrëmje. Raste të shtuara të këtij virusi janë evidentuar edhe në Mal të Zi.

 

Shpërndaje në rrjete sociale