Gatuani bukën më të shëndetshme që trajton kolesterolin dhe diabetin

08:54 | 21 Nëntor 2021

Sot do t’ju ofrojmë recetën e bukës më të shëndetshme të mundshme!

Kjo bukë është e ndryshme nga të gjitha llojet tjera të bukës, pasi nuk përmban miell me vlerë të lartë biologjike. Në vend të kësaj, përgatitja e tij konsiston në mbirjen e kokrrave të grurit dhe nuk shtohen aditivë apo substanca të ngjashme. Sidoqoftë, keni nevojë për një sasi minimale maja dhe kripë, transmeton portal arbresh.info

Padyshim që nuk është më pak ushqyes se të gjitha prodhimet e tjera të bukës dhe për më tepër përmban sasi të larta proteinash, vitaminash, aminoacide, yndyrnash, karbohidratesh dhe mineralesh.

Për më tepër, përmbajtja e tij e fibrave ushqyese është njëzet herë më e lartë se ajo në bukën me miell të bardhë.

Kjo bukë është e shëndetshme për faktin se parandalon diabetin, arteriosklerozën dhe celulitin, stimulon prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut dhe hemoglobinës, lehtëson eliminimin e substancave kancerogjene dhe toksike nga trupi dhe kolesterolin e tepërt.

Përbërësit:
300 gr grurë
2 lugë fara liri
2 lugë fara luledielli
100 gr thekon elbi
2 lugë fara susami
1 lugë te mesme maja dhe 50 ml ujë
1 lugë e vogël kripë

Vini re se përgatitja e kësaj buke mund të marrë pak kohë, por është jashtëzakonisht e lehtë në këmbim.

Fillimisht hidhni ujë mbi grurin dhe lëreni kështu për tre ditë në mënyrë që të mbijë. Ndryshoni ujin herë pas here që kokrra të mos prishet.

Pas kësaj periudhe, kullojeni grurin dhe përziejeni në blender, derisa të përftoni një masë të ngjashme me brumin. Hidhni ujë të vakët mbi thekonet e elbit që të zbuten dhe më pas shtoni në të.

Në një tigan skuqni farat e lulediellit, farat e lirit dhe susamit.

Në 50 ml ujë, përzieni gjysmën e majasë së freskët me një lugë sheqer. Kur të rritet pak, shtoni në masë dhe gatuajeni bukën me duar.

Nuk do të keni nevojë që të shtoni më shumë ujë.

Shtoni një lugë çaji kripë, përzieni përbërësit në mënyrë që masa të bëhet homogjene dhe lëreni të qëndrojë për të paktën 30 minuta.

Tani, ngrohni furrën në 220 gradë Celsius (428 Fahrenheit) dhe shtoni disa kuba akulli në furrë përpara se të piqni bukën.

Kjo do të prodhojë avull dhe buka do të rritet pak më shumë. Më pas, piqni bukën për 45-50 minuta.

Kur ta nxirrni, është gati për t’u ngrënë! Përveçse është jashtëzakonisht e dobishme dhe e shëndetshme, kjo bukë është e shijshme, ka një shije shumë të pasur dhe strukturë të fortë! Thjesht duhet ta provoni!/arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale