Google ADS

Efektet pozitive të bishtajës

08:14 | 5 Mars 2015

Bishtajat për shumë kënd mund të mos jenë të shijshme, por ato janë shumë të dobishme për shëndetin tonë.

Bishtajat jeshile janë të pasura me karbohidrate, proteina, fibra dietike dhe mikronutriente, veçanërisht folate, mangan dhe vitaminë K.
Këto janë bishtaja ende të papjekura të fasules së sojës, një produkt që është një ndër ushqimet më të shëndetshme e pasur me proteina (100gramë përmbajnë më shumë proteina se sa 3 të bardhë të vezëve), që e bënë atë shumë të popullarizuar te vegjetarianët.
Gjithashtu bishtajat jeshile janë të pasura me shumë vlera tjera ushqyese për t’i kompletuar proteinat, siç janë: karbohidratet dhe acidet yndyrore Omega-3, kalciumi, hekuri, zinku, vitaminat B.

 

Shpërndaje në rrjete sociale