Rama arrin në Beograd, pritet nga Vuçiq

20:05 | 3 Nëntor 2021

Kryeministri, Edi Rama bashkë me delegacionin që shoqëruar në takimet në kuadër të “Open Balkan”, ka mbërritur rreth orës 18:00 në Beograd.

Gjatë mbrëmjes të së mërkurës, Rama dhe Vuçiç do të ketë një darkë ku do të marrë pjesë dhe Zëvendëskryeministri i Maqedonisë së Veriut, Nikola Dimitrov.

Pjesëmarrës në këtë takim informal do të jetë dhe kryeministri i Malit të Zi, Zdravko Krivokapiç, edhe pse vendi i tij deri tani nuk i është bashkuar iniciativës “Open Balkan”, raporton Euronews Albania.

Ky zhvillim le të hapur mundësinë që Mali i Zi t’i bashkohet nismës për bashkëpunimin rajonal, por pritet që vendimi zyrtar të merret nga qeveria e vendit fqinj.

Të enjten, agjenda e takimeve do të nisë nesër ku rreth orës 10:30 do të ketë një takim kokë më kokë mes përfaqësuesve të Serbisë, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara